Tradycja Halloween i Święto Zmarłych – ściąga dla niedoinformowanychHalloween

Obchodzony 31 października. To święto o niejasnym pochodzeniu. Jedna z koncepcji przyjmuje jego celtycki, a więc europejski, a nie amerykański rodowód. Zgodnie z tą teorią halloween wywodzi się z najważniejszego celtyckiego święta Samhain, związanego z zakończeniem żniw i roku według kalendarza celtyckiego. Święto było maskaradą, która ma odstraszać złe duchy. Z kolei duchy przodków czczono i zapraszano do domów. Przesłanie i tradycja halloween została zmieniona przez kościół i chrześcijaństwo.

Może trudno w to uwierzyć ale tradycja halloweeen ma już 2 tys. lat! Celtowie (Irlandczycy, Szkoci, Walijczycy) emigrujący do Stanach Zjednoczonych przywieźli tam tradycję Halloween na początku XIX w.
W Polsce obchody sięgają już 20 lat, niestety sondy społeczne pokazują, że nie mamy o tej tradycji pojęcia, wiemy tylko, że "jest sprzeczna z naszą i obca". Polacy, jako społeczeństwo katolickie, lękowe i neurotyczne, powinni chyżo przebrać się w pomarańczowe wdzianka, założyć maski i zabrać za odstraszanie złych duchów, w których święcie wierzą!


Wszystkich Świętych

Obchodzone 1 listopada. Chrześcijaństwo zmieniło datę obchodów tego święta, kiedyś był to maj... Ale nie tylko to się zmieniło. Pogańskie święto zmarłych zaadoptowane przez kościół katolicki zostało jako dzień wszystkich świętych (sollemnitas omnium sanctorum). Co jednak nie wpłynęło zasadniczo na treść i wymowę tego święta w powszechnym odczuciu katolików. Nadal jak ich słowiańscy, przedchrześcijańscy przodkowie dzień ten poświęcają zmarłym przodkom, niekoniecznie świętym, odwiedzając ich groby.
Święto to wywodzi się m.in. ze starosłowiańskich obrzędów dziadów czyli obcowania żywych z umarłymi. Święto to m.in. obchodzone było w nocy z 31 października na 01 listopada. Obrzęd ten opisał nasz ubóstwiany wieszcz Adam Mickiewicz w „Dziadach cz. II” .
Święto to wiele też ma wspólnego z rzymskim świętem poświęconym Manom czyli świętem zmarłych przodków. W czasie obchodzonego 21 lutego (od momentu, kiedy starożytni rzymianie opanowali kalendarz) święta ku czci Manów zwanego Feralia ozdabiano groby zmarłych świeżymi kwiatami.
Prawda, że brzmi znajomo?

Natomiast Dzień Zmarłych - święto wszystkich naszych bliskich, ich pozagrobowego życie i więzów rodzinnych, obchodzimy 2 listopada. Inaczej - Zaduszki. Nie możemy tego dnia oddać się zadumie nad grobem, bo idziemy do pracy, wolny jest tylko 1 listopada, kiedy "świętujemy" zmarłych Świętych.


Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia